Vežbanje u trudnoći
Usubotu 11.10.2008. na Drugom dečijem sajmu Snežana Milanović viši fizioterapeut Centra za korektivnu gimnastiku održala je predavanje Vežbanje u trudnoći. Trudnice, njihovi partneri i svi zainteresovani imali su priliku da se upoznaju sa pozitivnim uticajem vežbanja u trudnoći, vrstama vežbi i sportskih aktivnosti koje se mogu sprovoditi u trudnoći.
Trudnoća dovodi do niza fizičkih promena na telu koje se mogu ublažiti umerenom fizičkom aktivnošću. U praksi se pokazalo da se trudnice koje su vežbale lakše porađaju, da njihovi porođaji kraće traju i da se brže oporavljaju nakon porođaja. Predavanje je propraćeno pokaznim vežbama koje je nekolicina trudnica u poodmakloj trudnoći odvežbala.
O vežbanju u trudnoći
U trudnoći je pored redovnih odlazaka kod lekara i brige o ishrani, podjednako važno voditi računa o fizičkoj kondiciji. Promene u organizmu koje nastaju u tom periodu mogu da vas dovedu u stanje iscrpljenosti ili konstantnog nedostatka energije.
Pozitivan uticaj vežbi na trudnoću
Sada se zna da fizičke vežbe imaju mnogo pozitivniji uticaj tokom i nakon trudnoće nego što su stručnjaci mislili do pre nekoliko godina. Istraživanje koje je prihvatilo kanadsko Udruženje akušera i ginekologa - SOGC (Societe des obstetriciens et gynecologues du Canada), kao i kanadsko Udruženje fiziologije vežbi - SCPE (Societe canadienne de physiologie de l,exercice) pokazali su da ne postoji nikakvo štetno dejstvo vežbi u trudnoći.
Prema Američkoj asocijaciji opstetičara i ginekologa (ASOG), za trudnice je potpuno bezbedno da 30min i više umereno vežbaju. Naravno, neophodno je konsultovati lekara pre početka sprovođenja programa vežbi kako bi se utvrdilo da za vežbanje ne postoje nikakve kontraindikacije.
Kako treba vežbati?
Prvo pravilo je "svemu treba naći pravu meru" tj. izbegavati krajnosi, ležanje u krevetu (osim ako to nije medicinski indikovano), kao i prenaporan rad koji uključuje dugotrajno stajanje (može da ugrozi trudnoću).
Ako je žena zdrava i u dobroj fizičkoj kondiciji i njena trudnoća se normalno odvija može da vežba sve vreme. Međutim kako je prvo tromesečje period velikog rizika od spontanog pobačaja, tada se ne preporučuje vežbanje kao ni bavljenje sportom.
U drugom i trećem tromesečju, znači od 13 nedelje pa sve do porođaja vežbanje je poželjno i preporučuje se svim ženama koje imaju normalnu trudnoću, naravno uz dozvolu lekara. To se pre svega odnosi na lagane vežbe kojima se nagažuju ruke i noge, vežbe disanja i opuštanja kao i na redovne šetnje.
Kada treba prestati sa vežbanjem?
- BOL ma gde se javio (kuk, leđa, karlica, grudi, glava...)
- GRČ ILI PROBADANJE
- NESVESTICA ILI VRTOGLAVICA
- TAHIKARDIJA ILI LUPANJE SRCA
- KRATAK DAH
- TEŠKO HODANJE ILI GUBITAK KONTROLE NAD MIŠIĆIMA
- GLAVOBOLJA
- POVEĆANO OTICANJE ruku, stopala, zglobova, lica
- ISTICANJE PLODOVE VODE
- VAGINALNO KRVARENJE
- Posle 28. nedelje SLABLJENJE I PRESTANAK KRETANJA PLODA
Ako nakon kratkog odmora bilo koji od ovih simptoma ne nestane treba otići na pregled, a kod krvarenja i isticanja plodove vode treba odmah pozvati lekara.
Pogledajte naš program vežbi za trudnice
Saznajte više o fitnesu i vežbanju u trudnoći