Limfna drenaža nakon operacije dojke
Posle svih hirurških intervencija i pojave edema (otoka) treba raditi limfnu drenažu, posebno kod pacijentkinja koje su imale operaciju dojke nakon kancera. Jer, kod njih se uklanjaju limfni čvorovi u predelu pazuha, što onemogućava vraćanje limfe u krvotok. Ona se u prvim danima nakon operacije nagomilava u prostoru između tkiva. Ako je ta količina veća, iglom se punktira još dok je žena u bolnici. Kako se novi limfni putevi uspostavljaju tek nakon dva-tri meseca, moguća je i naknadna pojava limfedema.
Ako se limfedem ne tretira, povećava se obim ruke, što dovodi do smanjenja pokretljivosti zglobova ramena, lakta i šake. Takođe se povećava težina ruke i menja njen oblik. Limfnom drenažom se, pre svega, sprečava nastanak trajnih posledica u vidu ograničenja pokretljivosti ruke, odnosno fizičke i radne nesposobnosti. Trenutno se postiže smanjenje ili potpuni prestanak bolova, otoka, osećaja nelagodnosti...
Najčešće indikacije za terapiju limfne drenaže:
- Hronični edemi (otoci)
- Postoperativne opstrukcije limfnih kanala
- Prevencija i tretman varikoziteta (proširene vene)
- Sindrom karpalnog tunela (pre i posle operacije)
- Sindrom teških nogu
- Neuropatija, neuralgija
- Hronični edemi
- Artroza, osteoporoza, giht
Stanje se znatno poboljšava kada se uspostave novi limfni putevi, koji su bili prekinuti vađenjem limfnih čvorova. Tretman limfedema podrazumeva negu kože, primenu manuelne limfne drenaže, postavljanje kompresivnih bandaža i vežbe.
Kako u bolnicama uglavnom nema edukovanih terapeuta, pacijentkinjama se nakon operacije objasni kako da neguju kožu, kako da postave bandaže i izvode vežbe, ali ih ne upute na tretmane limfne drenaže. Važno je da pacijentkinje budu upoznate sa mogućom pojavom limfedema i načinima da se to spreči, a u situacijama kada se pojavi - da se svakako što pre obrate za pomoć.
Prednosti limfne drenaže
- Klinički dokazan terapeutski metod
- Trenutni, vidljivi rezultati
- Tretman je dobro prihvaćen od strane pacijenata i klijenata
- Telo nije opterećeno nepotrebnim lečenjem
Situacije kada se ne primenjuje manuelna limfna drenaža su kod stanja akutnog maligniteta, određenih srčanih i bubrežnih oboljenja, duboke venske tromboze, infekcije ili upale.