Letnja obuća
Obuća ima pre svega funkciju zaštite stopala od povreda koje bi mogle da nastanu u kontaktu sa podlogom pri hodu, od uticaja spoljašnje temperature kako niske u zimskom, tako i visoke u letnjem periodu.
Druga funkcija je estetska i ne retko njoj se pridaje veliki značaj pa često nosimo nešto što je na izgled lepo ali ne i zdravo. Proizvođači obuće dobro znaju da atraktivna boja, interesantni detalji i pristupačna cena opredeljuju roditelje pri kupovini obuće za decu. Činjenica da deci brzo rastu stopala pa u jednoj sezoni mora da se kupi i po dva para, utiče na odluku da se u startu kupi i za dva broja veća obuća.
Stopala
Stopala su jako važna jer nam omogućavaju kretanje bez koga je teško zamisliti normalan život. Izuzetno su složena sa velikim brojem kostiju, zglobova, mišića i ligamenata povezanih u veoma osetljiv mehanizam. Na stopalu se nalaze i nervni završeci unutrašnjih organa pa je tako preko stopala moguće uticati na njihov rad. Ogroman broj znojnih žlezda je takođe u stopalima preko kojih se oslobađamo toksima putem znoja i njihov neometan rad tokom čitave godine a naročito leti ima veliki uticaj na naše zdravlje. Sve ove funkcije stopala govore o značaju izbora obuće.
Do treće godine
Sa posebnom pažnjom treba birati obuću za malu decu do tri godine kod koje mišići i ligamenti nisu u potpunosti formirani kao i sistem za termoregulaciju. Skočni zglobovi moraju da imaju čvrstu potporu u dubokoj obući kako bi bili stabilni što obezbeđuje pravilan položaj stopala i ravnomerno opterećenje telesnom težinom. Deca u prvim godinama formiraju šemu hoda koju zadržavaju tokom života i bilo koju nepravilnost nastalu tada, teško možemo da ispravimo kasnije.
Patike
Nošenje patika i plitke obuće za malu decu se nikako ne preporučuje. Letnja obuća za njih kao i ostala mora da bude duboka kako ne bi došlo do neravnomernog opterećenja stopala i kolena jer su to još uvek mekane strukture podložne deformitetima. Prsti naravno mogu da budu slobodni, odnosno dete treba da nosi sandale kako ne bi došlo do pregrejavanja koje može da dovede do povećanja telesne temperature. Najbolje je da obuća bude od prirodnog materijala kako bi upijala znoj i omogućavala normalno provetravanje, pored kože to može da bude platno, pluta ili nešto slično.
Danas većina dece najradije nosi patike tokom čitave godine, tokom leta to može da dovede do pojave gljivičnih oboljenja ukoliko se ne održava higijena ili ako su od veštačkih materijala. Ako nose patike onda moraju da imaju bar dva para kako bi ih nosili naizmenično da bi bilo dovoljno vremena da se osuše i provetre.
Papuče
Za decu do završetka rasta nikako se ne preporučuje nošenje papuča jer njihovi mišići i ligamenti nisu dovoljno zreli da podižu papuče pri hodu, pa ih deca povlačeći stopala na unutra drže na nogama da im ne spadnu. Dovoljno je mesec dana nošenja papuča da dete formira nepravilnu šemu hoda koju će zadržati i kada počne ponovo da nosi cipele na jesen.
Često se događa da deca u razvoju iako nisu rođena sa ravnim stopalima steknu ovaj deformitet zbog loše obuće ili nošenja papuča tokom leta. Nagli rast stopala takođe doprinosi pojavi deformiteta na šta ne možemo da utičemo ali na izbor obuće možemo i zato je treba pažljivo birati. U prodavnicama se mogu naći sandale sa anatomski oblikovanim ulošcima što će sprečiti oslanjanje na unutrašnje delove stopala, a kaiševi će omogućiti oslonac peta-prsti pri hodu.
Plastične sandale
Plastične sandale za vodu su dobra zaštita za osetljiva dečja stopala od vrelog peska i ježeva u moru ali ih treba koristiti samo za to, nikako ne treba da budu obuća za čitav dan. Voda, šljunak, pesak, trava su idealne podloge za stimulaciju mišića stopala i pravilno formiranje svodova. Zato treba iskoristiti svaku priliku za hodanje bosim nogama u ovim uslovima. Nenaviknuta da hodaju bez obuće deca će se verovatno buniti u prvom momentu ali će se i brzo privići kada osete slobodu pokreta bosim nogama. Leto i boravak u prirodi su prilika da se oslobodimo svih pritisaka pa i obuće što svakako treba iskoristiti.