Primena PNF tehnike u medicinskoj rehabilitaciji
Proprioceptivna - metoda koja uključuje neke od senzornih receptora koji daju informaciju o pokretu i položaju tela
Neuromuskularna - uključuje nerve i mišiće
Facilitacija - olakšavanje je metoda koju je započeo dr. Herman Kabat još 1940.god (zato je često zovu i Kabatova metoda). U početku je korišćena za tretiranje pacijenata sa poliomijelitisom. Sa narastanjem iskustva postalo je jasno da je ovakav terapeutski pristup efikasan u mnogim oblastima medicinske rehabilitacije:
- Traumatologiji - od lakših povreda do preloma
- Neurologiji - kvadri, para i hemiplegija, periferne lezije nerava, parkinsonizam, multiplaskleroza...
- Pedijatriji - dečija cerebralna paraliza, stimulacija motornog razvoja, korekcija posture(kifoze, skolioze...)
- Reumatologiji - cervikalni i lumbalni sindrom, artroze (kolena, kuka, ramena..), tendinitisi, burzitisi...
- Gerijatriji
- Protetici
PNF je danas više od obične tehnike. Ona predstavlja čitavu filozofiju lečenja baziranoj na ideji da “sva ljudska bića imaju netaknute postojeće potencijale” (Kabat). U saglasnosti sa ovom filozofijom postoje izvesni principi koji su osnov PNF-a:
- Terapijski pristup je uvek pozitivan, podstičući i koristeći ono što bolesnik može da učini na fizičkom i psihičkom nivou
- Primarni cilj svakog lečenja je da se pomogne bolesniku da dostigne najviši nivo funkcionisanja
- PNF je integralni pristup: svako lečenje je usmereno ka kompletnom ljudskom biću, ne samo na specifični problem niti na pojedini deo tela
Koristeći PNF terapeutu se pružaju brojne mogućnosti da pacijentu na brz i efikasan način reši probleme: bol, smanjenje snage mišića, kontrakture, poremećaj tonusa, koordinacije i posture.
Osnove ove tehnike se izučavaju na Višoj medicinskoj školi, a od skoro kod nas su otpočeli i specijalizovani kursevi pod okriljem svetske PNF organizacije.